Wierzycie w Mikołaja? Jako dorośli zapewne już nie. A wasze dzieci? Co opowiadacie na jego temat? Kim on tak naprawdę jest? Czy żyje gdzieś w Laponii? Czy daje dzieciom prezenty czy słodycze albo rózgi w zależności od stopnia grzeczności w ciągu roku? Jak wygląda? Czy jest stary? Gruby i brodaty? Czy może jednak w czapce biskupiej? I właściwie to czemu gdy już ma przyjść to nagle widać w mieście więcej Mikołajów niż tylko jednego?

Myślę, że niejedno dziecko zadało te lub więcej pytań doprecyzowujących tę postać. W świadomości moich dzieci Mikołaj istnieje w spopularyzowanym współcześnie wizerunku stworzonym na potrzeby reklamy napoju Coca – Cola, czyli jako starszy, brodaty pan z brzuszkiem, siwą brodą i w charakterystycznym czerwonym ubraniu i czapce z pomponem.

W naszym domu Mikołaj przychodzi w nocy, z 5. na 6. grudnia po uprzednim otrzymaniu listów od dzieci uwzględniającymi zabawki, o których marzą. Ciemną nocą po cichutku, magicznym sposobem przedostaje się do domu i zostawia przy łóżkach podarki. Dzieci wiedzą, że Mikołaj musi nocą odwiedzić wszystkie dzieci na całym świecie i dlatego zostawiamy dla niego kilka ciastek na przekąskę oraz kawkę, żeby nie opadł z sił:) Rano oprócz prezentów czekają na dzieci okruszki i pusty kubek:) Tymczasowo z mężem podtrzymujemy tradycję istnienia św. Mikołaja dopóki dziecięca wyobraźnia i wiara potrafi w tak uroczy sposób dzieci zaciekawiać i zmotywować. Nie stronimy jednak od opowiadania skąd wywodzi się ta magiczna tradycja i jak silnie jest zakorzeniona w realiach. Opowiadamy, że święty Mikołaj, biskup Miry, został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym).
Od początku mojego macierzyństwa zwracam uwagę na przekazanie dzieciom odpowiednich wartości oraz uczę je bezinteresownie pomagać innym, niekoniecznie prezentami a czynami właśnie. Bo przecież o dobre uczynki w całej atmosferze mikołajkowej chodzi.

Bezinteresowność i po co to wszystko?

“Mikołajki w grodzie Kraka – matek blogerek inicjatywa taka” to cykliczna, otwarta i darmowa impreza dla wszystkich chętnych, która zrodziła się z bezinteresownej potrzeby niesienia dobra i pomocy. Mikołajki organizują dwie mamy blogerki we współpracy z Fundacją 3-4 Start. Głównym celem tego corocznego spotkania jest wsparcie oraz szerzenie wiedzy o działalności fundacji.

Podczas tegorocznej edycji zbieraliśmy środki dla podopiecznej fundacji, małej Zuzi, której historia jest opisana tutaj. Jeśli nie mogliście uczestniczyć w przedsięwzięciu to nic straconego – wsparcia można udzielić przez cały rok np. korzystając z regularnych aukcji na portalu sprzedażowym Allegro na konkretny cel (link podaję na dole) albo wpłacając środki bezpośrednio na konto fundacji:

84 1020 2892 0000 5102 0619 7000
z dopiskiem do przelewu
„Dla Zuzi Wiśniewskiej – MIKOŁAJKI W GRODZIE KRAKA”

Gdzie to jest i co się tam dzieje?

W tym roku podobnie jak w zeszłym, ugościł nas Rodzinny dom Restauracyjny “Kto wypuścił skowronka?” przy ulicy Borkowskiej 32, który na mapie Krakowa jest jednym z obowiązkowych punktów gastronomicznych do odwiedzenia. Zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jest tam pysznie, ciągle pięknie pachnie, ciepło bije od kuchni i pieca do pizzy opalanego drewnem. Wnętrze białego domku kryje mniejsze i większe sale poprzetykane schodami, korytarzami i zakamarkami a wszystkiego dopełniają żywe kolory dekoracji, mebli i wszędzie obecnych niby przypadkowych charyzmatycznych bibelotów. Nie sposób nie zauroczyć się tym miejscem, w którym atmosfera jest bardzo swobodna również za sprawą szalenie uczynnej obsługi.

Organizatorki spotkania Niezłe Ziółko oraz Mylifestyle nieźle się napracowały opracowując program tegorocznej edycji Mikołajek.

Obydwie części, zarówno otwarta jak i zamknięta, były naszprycowane atrakcjami. Zobaczcie w czym mogliśmy uczestniczyć:

1. Sesje świąteczne robione przez Katarzyna Szołdrowska Fotografia

2. Warsztaty chemiczne dla dzieci przygotowane przez firmę ChemicAl World

3. Warsztaty malowania piaskiem z firmą Alexander Toys

4. Rozgrywki gier planszowych Alexander Toys

5. Warsztaty z Robotyki ROBOTOWO

6. Liczne zabawy prowadzone przez animatorów z firmy MyDay.pl – śluby·urodziny·eventy – w tym odwiedziny Mikołaja

7. Warsztaty dla rodziców i dzieci z marką Prudential Agncja Jan Walaszek o tym skąd się biorą pieniądze jak oszczędzać, zarabiać wydawać i pomagać z głową

8. Kącik zabaw z Klocki Blocki – to klocki pasujące do oryginalnego pierwowzoru

9. Kącik czytelniczy dla najmłodszych Albi Polska – to wydawca gier planszowych i serii książek z mówiącym piórem Czytaj z Albikiem – dziecko dotyka specjalnym białym piórem, w którym jest głośnik, wyznaczonych miejsc na stronie książeczki i uruchamia nagranie (dźwięki, ciekawostki, zagadki). Dotychczas pojawiły się trzy książki: Czytaj z Albikiem, Nauka angielskiego oraz Atlas świata. O tym produkcie napiszę więcej niebawem, ponieważ ten upominek moje dzieci będą testować po wigilii.

10. stoisko dla rodziców i dzieci wydawnictwa Wydawnictwo Tuli Mama Tuli Tata, gdzie była możliwość nabycia książek z serii Lama Lenka, Są to książki dla dzieci o emocjach i radzeniu sobie z nimi, o trudnych sytuacjach w życiu dziecka oraz pozytywnych rozwiązaniach, zgodnych z potrzebami dziecka. Na miejscu można było otrzymać imienną dedykację od autorki Patrycji Filak.

11. Stoisko Kocham Zapinam gdzie można było zasięgnąć specjalistycznej porady jak przewozić bezpiecznie dzieci w samochodzie

#KochamZapinam to akcja społeczna. Promujemy bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. „Opowiadamy o tym, jak sprawić, aby fotelik samochodowy faktycznie spełniał swoją funkcję, przypominamy o czytaniu instrukcji obsługi i pokazujemy, jak zimą przewozić dziecko bezpiecznie i ciepło (choć bez kurtki!).”

Co godzinę na części otwartej dla wszystkich były wręczane nagrody niespodzianki od partnerów wydarzenia dla osób wspierających chorą Zuzię podopieczną Fundacji 3-4-Start.

Do wygrania były min. sesje zdjęciowe od 2fotografki.pl, Upominki od Lunch Much, Gry Rodzinne Pytaki wartościowa gra rodzina rekomendowana przez Fundację 3-4-Start – od razu wspomnę, że już miałam okazję ją wstępnie przetestować i to nie lada wyzwanie! Pytania są proste, ale odpowiedzi zmuszają do głębszego zastanowienia na tematy, o których w codziennej bieganinie po prostu się zapomina. Na razie graliśmy tylko w gronie dorosłych. Jednak już mogę powiedzieć, że warto z pomocą Pytaków zajrzeć w głąb swojego serca ), vouchery od Krakowskiej Jaskini Solnej, upominki od term Chochołowskich oraz wiele cennych przedmiotów.

Część zamknięta spotkania składała się z prelekcji oraz mini warsztatów makijażu, które miałam przyjemność prowadzić.

Wykład Jan Walaszek Prudential

Nie ukrywam, że nie spodziewałam się wartościowego spotkania. Moje dotychczasowe doświadczenia z doradcami ubezpieczeniowymi koncentrowały się tylko na liczbach, tabelkach, wyliczeniach oraz usilnych próbach przekonania mnie do powiększenia wysokości świadczenia, bo przecież tak lepiej. Tymczasem Jan Walaszek – twój lekarz finansowy – tak widnieje na wizytówce, ani razu nie wspomniał o konkretnych liczbach. Do prelekcji, tak jak i do swojej pracy, podszedł holistycznie. Ujął temat rozważnie, mądrze, dając rodzicom do myślenia. Sam zresztą jest tatą już prawie czwórki dzieci. Zwróciłam uwagę na kilka poruszonych przez Jana aspektów:

1. człowiek jest najważniejszy – w dobraniu oferty ubezpieczeniowej liczy się indywidualne podejście, ponieważ nie ma dwóch takich samych historii
2. trzeba czytać – wnikliwie, ze zrozumieniem, kilkukrotnie, i upewnić się co do warunków umowy, zwłaszcza dotyczących zakresu, ceny, wyłączeń i odpowiedzialności.
3. ochrona mamy i taty ochroną finansową dziecka – chcemy czy nie, pieniądze mają wielką moc i wiele w życiu potrafią ułatwić. Dopóki jesteśmy z naszymi dziećmi, dbamy o nie na każdym gruncie, od emocjonalnego po materialny, najlepiej jak potrafimy. Jeśli jednak nas w jakimkolwiek stopniu zabraknie, warto mieć w zanadrzu zabezpieczenie.

Krótka prezentacja firmy Opieka Grupa Veritas

Opieka Grupa Veritas ​to firma pośrednictwa pracy, która na co dzień pomaga w znalezieniu legalnej pracy dla Opiekunów osób starszych na terenie Niemiec. Dewizą firmy jest dbałość o komfort i przyszłość pracowników, którym zapewniają wyjątkowe zarobki, atrakcyjne premie, a stałych współpracowników nagradzają pakietami lojalnościowymi, wśród których znajduje się m.in.Karta Zdrowia Opiekuna uprawniająca do zniżek u Partnerów firmy.

Veritas Group nie zajmuje się jednak tylko oferowaniem pracy. Firma lubi pomagać innym wspierając liczne inicjatywy charytatywne, wśród których można wymienić udział w Szlachetnej Paczce, sponsorowanie corocznej akcji Złombol, sponsoring główny nad zawodnikami sztuk walki Artnox Fight Sport oraz piłkarzami Orła Ząbkowice Śląskie.
Do inicjatyw firmy należy także współpraca z Wrocławskim Centrum Seniora oraz Fundacją 3-4- Start z której pomocą została ostatnio zorganizowana aukcja charytatywna dla Zuzi Wiśniewskiej.

Warsztaty Amadeusza Leya,

który jest psychologiem i trenerem, współtwórcą Wydawnictwa Tuli Mama Tuli Tata. Tytuł warsztatów Cukierek czy rózga? – jak rozmawiać z dziećmi kiedy „są niegrzeczne?” Warsztaty przybrały obrót rozmowy zahaczającej o wiele tematów, m.in. bunt dwulatka, który tak naprawdę jest tylko etapem rozwoju dziecka, w którym mały człowiek uczy się swojej odrębności, podejmowania decyzji i ich konsekwencji, wyrażania uczuć i przede wszystkim komunikacji werbalnej. To za dużo naraz stąd często bardzo gwałtowne reakcje, których jako dorośli nie rozumiemy. Akurat moja Marynia wchodzi w ten okres i jak na dłoni widać z czym sobie dziecię nie potrafi poradzić.

Ten etap rozwoju dziecka jednak przeżywam drugi raz w życiu i wiem czym to się je. O wiele mniej jednak zastanawiałam się nad kolejną kwestią, czyli edukacją i sposobem jej krzewienia – mowa tutaj o rodzajach szkół i przedszkoli typu Montessori czy waldorfska. Placówki te nie tylko przekazują wiedzę, ale pokazują dziecku jakimi zasadami się w życiu kierować i jak odnaleźć się w grupie. Uważam, że najważniejsze to wychować dziecko do życia w społeczeństwie, przygotować je do drogi, która je czeka a nie drogę do dziecka (to na pewno cytat, ale nie pamiętam kogo:))
Z resztą (czyli zdobyciem wiedzy) prędzej czy później samo sobie poradzi). Nie bez powodu o tym wspominam. Edukacja społeczna w pierwszych latach życia, czyli przypadających na wiek przedszkolny, rzutuje na nasze przeświadczenie o sobie, o normach jakie w społeczeństwie panują, uczy nawyków i odruchów. Niejednokrotnie zdarza się, że dzieci przebywają w placówkach oświatowych w ciągu dnia dłużej niż z rodzicami, więc wybierzmy te placówki mądrze. Wychowajmy dzieci na odpowiedzialne za siebie i odważnie samostanowiące o sobie istoty, bez nawykowego bezmyślnego posłuszeństwa, a będą potrafiły stawić życiu czoła.

Zainspirowana wykładem usilnie poszukuję książki poleconej przez Amadeusza pod tytułem „16 pragnień”S. Reissa. Niestety, wszędzie nakład jest wyczerpany a w Bibliotece Jagiellońskiej pozycja jest ciągle wypożyczona. Ale do rzeczy. Książka traktuje o 16 podstawowych pragnieniach człowieka, które definiują osobowość człowieka. Mowa o takich aspektach:
akceptacja, aktywność fizyczna, ciekawość, gromadzenie, honor, idealizm, jedzenie, kontakty społeczne, niezależność, porządek, rewanż, rodzina, seks, spokój, status i władza.
Zastanawiam się czy w moim życiu jak i moich dzieci każdy z tych obszarów jest przeze mnie dopilnowany i czy w każdym czuję się pewna siebie. Jak tylko zdobędę lekturę, dam znać!

Podpisywanie książek Martę Krajewską z wydawnictwa Genius Creations – mam dwie książki dla dzieci i nie zawaham się ich użyć podczas wieczornych seansów z lekturą:)

Warsztaty makijażu ze mną:)

Uroczyste wręczenie prezentów od Mikołaja 🙂

O paczki Mikołajkowe dla dzieci zadbała marka Alexander
i marka Klocki Blocki

Dla Zuzi,która niestety z przyczyn zdrowotnych nie dotarła na wydarzenie Mikołaj przygotował specjalną polską artystyczną lalę Kate4Kids, która wspiera rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, można rozmawiać przy jej pomocy z dzieckiem o emocjach, rozwija sensorykę dziecka. Uczy szacunku do czyjejś pracy ręcznej, uwrażliwia dziecko. Lalka jest polska, szyta w Polsce przez projektantkę Katarzynę Skorupę, która wymyśliła lalę dla swoich córek. Lalkę można kupić gotową, albo stworzyć samodzielnie przy pomocy kreatora na stronie internetowej www.kate4kids.com/ W linii są lalki dla dziewczynek i dla chłopców. Lalka nie ma ust, bo mina lalki rodzi się w głowie dziecka. Jeśli dziecko chce, może sobie tę minę, emocję wyobrazić -a lala przeżywać razem z dzieckiem te emocje.

O nasz pyszny tort zadbała utalentowana i niezastąpiona Ania z Słodka Kraina Czarów

Abstrahując od fantastycznej imprezy, uważam, że najistotniejszym jest cel ten nieuchwytny materialnie – uświadomić ludzi, młodzież i dzieci, że trzeba pomagać. Życie nie jest bezustannie łaskawe, pomimo naszych najszczerszych chęci i dobrych zamiarów może nas niemiło zaskoczyć. I wtedy jesteśmy my, my zwykli Mikołaje, czasem w czerwonej czapce, czasami nie, ci od dobrych uczynków. Dobro powraca, więc pamiętaj, że przez cały rok i ty możesz być św. Mikołajem, nie tylko dając prezenty.

Partnerzy licytacji:

Alexander Toys | Tania Książka | Robotowo |  Plac Rozwoju – zajęcia dla małych i dużych | Heart Made 4 Kids | Wydawnictwo Oficynka | Media Rodzina | Muskatie | Pytaki | Czytaj z Albikiem | Klocki Blocki | Krakowska Jaskinia Solna | Mixit | Wydawnictwo Babaryba | Wydawnictwo Epideixis | Go Kidz Park Rozrywki | Go Jump Kraków | Evokaii | Lunch Munch | Moi Dziadkowie | Mommy Planner | Chochołowskie Termy | Decodada | Bobole

Partnerzy paczek mikołajkowych:

Prudential Agencja Jan Walaszek | Moi Dziadkowie | Mixit | Lunch Munch | Bielenda | Oillan | Lisap Milano Polska | Bispol | Pytaki | Albi Polska | Equilibra | Media Rodzina | Alexander Toys | Klocki Blocki | Media Service Zawada | Chochołowskie TermyMarta Krajewska | Edipresse Książki | Oficyna | Cukrówka | Wydawnictwo Epideixis | Chocolissmimo | Grupa Opieka Veritas | Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne dla dzieci

Organizatorzy:

Niezłe Ziółko | MyLifestyle

Miejsce:

Kto wypuścił Skowronka?

Partnerzy wydarzenia:

Fundacja 3-4-Start | Słodka Kraina Czarów | Kate4Kids | Albi Polska | Robotowo |  Chemical World | My Day | Alexander Toys | Wydawnictwo Tuli Mama Tuli TataRysunki Anny L | Katarzyna Szołdrowska Fotografia | Krystyna Sudoł Fotografia | Kocham Zapinam | 2fotografki | Plac Rozwoju – zajęcia dla małych i dużych

Prelekcje:

Jan Walaszek – Prudential Agencja Jan Walaszek | Opieka Grupa Veritas | Amadeusz Ley | Muskatie

Patronat medialny:

Prezydent Miasta Krakowa | TVP3 Kraków | Rodzinny Kraków | Portal Rodzinny BabyGo | Tatento.pl – bo dzieci zmieniają świat | OFFSET magazyn | Radio Pogoda | Radio Eska |

Numer konta Fundacji: 84 1020 2892 0000 5102 0619 7000, tytuł do przelewu “Dla Zuzi- MIKOŁAJKI W GRODZIE KRAKA”

Licytacje na Allegro Charytatywnie: TUTAJ